Авторизація

Досьє
Charlie Hebdo (Шарлі Ебдо)

Шарлі Ебдо - французький сатиричний тижневик. 

 Видавався в 1970-1981 роках, закривався і знову почав друкуватися лише через десять років, у 1991 році. Журнал в основному працює в популярному у Франції жанрі карикатури на гострі політичні та соціальні теми. З 1960 року видавався його попередник, щомісячний журнал «Хара-Кірі».

Головними редакторами Charlie Hebdo були Франсуа Кавані (1969-1981), Філіп Валь (1992-2009) і Стефан Шарбонье (2009-2015).

Кілька разів в тижневику публікувалися карикатури на іслам і особисто пророка Мухаммеда.

Хоча скандали навколо сміливих публікацій журналу виникали і раніше, найбільше про нього писали в лютому 2006 року. На тлі скандалу навколо карикатур на пророка Мухаммеда Charlie Hebdo було притягнуто до суду. Публікації викликали обурення в усьому арабському світі, спровокували кілька нападів на посольства, а автори карикатур були змушені переховуватися. Проте редакція журналу, вважаючи за необхідне підтримати традицію свободи слова, присвятила "карикатурному скандалу" цілий номер, крім датських карикатур на Мухаммеда, опублікувавши кілька десятків нових малюнків, що зображають відомих і шанованих особистостей різних світових релігій.

Місяць потому журнал опублікував текст під заголовком як "Маніфест проти ісламізму", під яким підписалися 12 відомих французьких інтелектуалів: письменників, філософів, депутатів і лікарів, більша частина яких є вихідцями з ісламських країн. У число підписантів увійшов і Салман Рушді - автор знаменитого роману "Сатанинські вірші", заочно засуджений верховним лідером Ірану  Хомейні до смертної кари. "Маніфест" називає ісламізм "новою глобальною загрозою тоталітарного типу", ставлячи його в ряд з фашизмом, нацизмом і сталінізмом, а також закликає світову спільноту чинити опір цій загрозі. Багато авторів тексту пізніше заявили, що отримали погрози фізичної розправи.

У лютому 2007 року головний редактор Charlie Hebdo Філіп Валь постав перед судом за звинуваченням у "навмисному нападі" на мусульманські цінності. Позивачами виступили Союз ісламських організацій Франції та Соборна мечеть Парижа, а також Всесвітня ісламська ліга. Французький суд не знайшов у діях Валя складу злочину і виправдав його за всіма пунктами звинувачення, спровокувавши черговий вибух невдоволення мусульманської громадськості.

У 2011 році журнал знову опублікував карикатури на пророка - сам журнал при цьому був перейменований в "Charia Hebdo" (від слова "шаріат"), а поруч з Мухаммедом були написані слова "Сто батогів, якщо ви не помрете від сміху". У тому ж році невідомі кинули в офіс редакції запальну бомбу, що спровокувала пожежу. Незабаром сайт Charlie Hebdo піддався хакерській атаці: на його сторінці з'явилися образливі коментарі французькою та турецькою мовами.

Остання публікація карикатури на пророка Мухаммеда  в Charlie Hebdo була у вересні 2012 року, в розпал заворушень у мусульманському світі, викликаних виходом фільму "Невинність мусульман", в ході яких, зокрема, був убитий посол США в Лівії Крістофер Стівенс і ще троє співробітників дипмісії. Щоправда, згодом з'ясувалося, що заворушення стали лише ширмою для прикриття заздалегідь спланованої атаки.

7 січня 2015 року на редакція Charlie Hebdo було скоєно напад. Бойовики увірвалися до офісу і відкрили стрілянину. В результаті нападу, який вважають помстою за публікацію антирелігійних карикатур, загинуло 12 людей.

За повідомленнями очевидців, злочинці в масках були озброєні автоматами Калашникова і реактивними гранатометами. Свідки також стверджують, що нападники кричали "Ми помстимося за Пророка". 

Французька поліція розшукує двох братів, підозрюваних у вбивстві 12 осіб при атаці на редакцію сатиричної газети Charlie Hebdo в Парижі. Раніше поліція опублікувала фотографії розшукуваних 34-річного Саїда і 32-річного Шерифа Куаші.

У ході розслідування вже було заарештовано сім чоловік.

Президент України Петро Порошенко засудив теракт у Парижі. "Те, що сталось сьогодні з французьким виданням Charlie Hebdo - неприпустимо. Мої співчуття родинам жертв і всьому народу Франції. Я засуджую жорстокий напад на журналістів у Парижі", - сказав Порошенко. 

Художники з усього світу намалювали картинки на знак солідарності з Charlie Hebdo.